Singer го претстави својот прв кабриолет - Porsche 930 Turbo рестомод

Singer одговори на барањата на клиентите и го направи својот прв кабриолет 911 славејќи го легендарното Porsche 930 со копија наменета за еден среќен клиент.

„Првото Porsche, Sport 356/1 познат како Number 1 беше кабриолет, а гламурот со отворен покрив и високите перформанси оттогаш се дел од приказната. Чекав долго време да го прославам тој дел од наследството на Porsche во Singer, а нашата турбо студија изгледа како совршен почеток“, рече основачот и претседател на Singer, Роб Дикинсон.

Каросеријата е изработена од јаглеродни влакна, а линиите се внимателно рафинирани за да се оптимизираат естетиката и функционалните перформанси. Лесниот материјал овозможи да се намали тежината на возилото и да се зголеми неговата цврстина, а беше обоен во Cadiz црвена боја.

Автомобилот е придвижуван од нова еволуција на 6-цилиндричниот мотор со воздушно ладење на Mezger, чија зафатнина е зголемена на 3,8 литри. Има два турбополнача, вентили за намалување на притисокот на електричните турбини и интеркулери воздух-вода.

Споменатиот мотор развива 510 КС, силата се испраќа на задните тркала преку 6-брзински мануелен менувач, но може да се добие и погон на четири тркала. Исто така, моќноста може да се намали на 450 КС.

Работејќи со клиентите на сè, вклучувајќи суспензија, контрола на влечење и перформанси на сопирачките, Singer го создава токму она што тие го сакаат.

Цената не е јавно објавена, но дефинитивно не е ниска.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе