НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕ ИСТОК

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Бостон Селтикс победија со 133:128 против Индијана Пејсерс на стартот од финалето на Источната конференција.

Првиот дуел во серијата, кој се игра во четири добиени натпревари, му донесе предност на Бостон во битката за големото финале во НБА. Но, дуелот во „ТиДи Гарден“ донесе вистинска забава, возбудувања, грешки и одлични потези, а на крајот заврши по продолжение.

Дуелот беше драматичен од самиот почеток до крајот, а на крајот од регуларниот дел видовме вистинско лудило. Кошаркарите на Индијана по грешка на 10 секунди пред крајот ја подарија топката со водство од 117:114. Тоа го искористи Бостон.

Џејлен Браун постигна фантастична тројка за израмнување на натпреварот и го испрати во продолжение на помалку од 6 секунди до крајот на натпреварот.

Кога се играше продолжението, таму се појави вториот херој на Селтикс. Тоа е Џејсон Тејтум, кој постигна дури 10 поени во продолжението и му донесе победа на својот тим од 133:128.

Remote video URL

Најефикасен беше Тејтум со 36 поени, додека Џру Холидеј постигна 28. Во победничкиот тим и Браун се истакна со 26 поени, додека кај гостите најефикасен беше Тајрис Халибртон со 25.

Серијата продолжува во ноќта од четврток кон петок во 2 часот по полноќ (Arena Premium 1), додека во финалето на Западот играат Далас Маверикс и Минесота Тимбервулвс, кои вечер во 2:30 по полноќ ќе го одиграат својот прв натпревар од серијата. Директен пренос ќе има на Arena Premium 1.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе