McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Ф1
А.С.
/ 30.05.2024 / 14:44

Поминаа повеќе од 30 години откако легендарниот бразилски Формула 1 возач Аиртон Сена го возеше својот „круг на боговите“ на паркот Донингтон во Велика Британија, а сега болидот на Мекларен што го носи неговото име постави нов рекорд во време на круг.

Сена го возеше својот познат круг на почетокот на Европското Гран При во 1993 година. Тоа беше голем момент во историјата на Формула 1, а Сена не само што стигна до победата, туку постави рекорд во кругот од 1:18.029, кој важи и денес. Потоа го возеше својот McLaren MP4/8 на влажна патека и стигна од петто на прво место во првиот круг. Тој реши да ја игнорира традиционалната тркачка линија и успеа да ги претекне своите ривали. Тој на крајот победи со 1 минута и 23 секунди откако ги надмина сите освен второпласираниот во целиот круг.

Remote video URL

Внукот на Аиртон, Бруно Сена, неодамна се врати во Донингтон и постави рекорд во кругот за сериски автомобили на истата патека. Бруно го возеше болидот McLaren Senna, кој беше дизајниран како патен модел фокусиран најмногу на патеката. Овој модел беше во ограничено производство во 2018 и 2019 година. Тежи 1.198 килограми и има карбонска Monocage III шасија и панели на каросеријата. Го придвижува 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор, кој развива 799 КС, а автомобилот се карактеризира со извонредна аеродинамика. Бруно кругот го комплетираше со време од 1:30,5.

Аиртон Сена според многумина е најдобриот Ф1 возач на сите времиња. Бразилецот загина за време на трката за Големата награда на Сан Марино во 1994 година.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Ф1

Хамилтон му одговори на Ферстапен: Непријателства секогаш ќе има

Read more

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Read more

Ралф Шумахер откри дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Read more

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе