Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Многумина од нас го оставаат полначот во штекерот по полнењето на мобилниот уред. Сепак, дали е тоа добра навика?

Експертите наведуваат дека не треба да го оставате полначот во штекер поради неколку причини.

Тие советуваат дека е подобро да го исклучите полначот кога веќе не го користите, а има неколку причини зошто е подобро да го направите ова.

Полначите за телефони кога се во штекер трошат струја. Секако, уредот за полнење најмногу троши енергија кога мобилниот телефон е поврзан на него.

Но, дури и ако полначот е само вклучен и без мобилен телефон, тој троши струја. Во полначите има трансформатор кој го трансформира напонот до потребната јачина. За паметните телефони, тоа е околу пет волти.

Трансформаторот работи дури и кога нема поврзан уред.

Полначот за мобилен телефон кој е секогаш приклучен предизвикува трошоци за електрична енергија што може да се избегнат. Само со полнење на мобилен телефон, според некои пресметки, во текот на годината се трошат во просек по 20 евра струја.

Тоа не звучи многу, но кога постојано се приклучуваат повеќе полначи низ куќата, трошоците се зголемуваат.

Особено е опасно ако полначот е неисправен. Може да се прегрее, зголемувајќи го ризикот од пожар.

Особено треба да бидете внимателни со евтините производи. Колку подолго уредот е поврзан, толку е поголем ризикот нешто да се случи и да го оштети. Неисправните полначи во изминатиот период предизвикаа голем број пожари во приватни домаќинства. Во повеќето случаи станува збор за помали пожари.

Тагови
реклама

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе

Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Читај повеќе