Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Линијата на компјутери Copilot+ е опремена со алатки за вештачка интелигенција (ВИ) за кои не е потребна интернет конекција за извршување на операциите, бидејќи вештачката интелигенција ги извршува сите операции на самиот уред.

Microsoft ги претстави своите нови компјутери кои имаат можност за извршување на голем број генеративни процеси со ВИ – и тоа локално наместо во клауд.

Тоа значи дека новата линија на компјутери Copilot+ е опремена со ВИ алатки за кои не е потребна интернет конекција за извршување на операциите, бидејќи ВИ ги извршува сите операции директно на уредот.

Новиот хардвер ја користи технологијата GPT-40 на OpenAI, која има за цел да го претвори ChatGPT во дигитален личен асистент способен да води разговор во реално време со корисникот, како и да комуницира преку текст и „вид“, пишува CNN.

Последново имплицира дека вештачката интелигенција може да гледа и чита фотографии, слики од екранот, документи или табели и да разговара со корисниците за нивната содржина. Исто така, може да препорача одговори на дојдовните пораки или да предложи промена на одредени поставки.

Remote video URL

Од Copilot+ функциите на новите компјутери, Microsoft во преден план се издвојува со Recall, кој им помага на корисниците веднаш да ја пронајдат потребната содржина користејќи барања со природен јазик. Оваа алатка исто така пребарува е-пошта, документи и разговори.

Copilot+ е 58% побрз од MacBook Air

Copilot+ компјутерите ќе имаат NPU (Neural Processing Unit) процесори од најмалку 40 ТОП, односно способни да вршат трилион операции во секунда, за што им требаат и 16 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

Qualcomm, чии Snapdragon процесори ќе работат со Copilot+, е задолжен за напредни чипови способни да извршуваат ВИ функции без голема потрошувачка на батерија, пренесува CNBC.

И редизајнираната апликација Copilot+ може да се користи како посебно поле на страната на екранот, посебен прозорец или може да се прегледа на цел екран.

Microsoft тврди дека компјутерите Copilot+ се дури 58% побрзи од лаптопот MacBook Air на Apple со М3 чип и дека ќе можат локално да работат десетици мултимодални модели на мали јазични модели, наведува Engadget.

Новите компјутери Copilot+ ќе им бидат достапни на клиентите почнувајќи од следниот месец, а Microsoft веќе почна да прифаќа нарачки однапред. Почетната цена на основниот модел е 999 долари.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе