Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

„The Precinct“ е нов наслов од Fallen Tree Games, кој ги става гејмерите во улога на полицајци во отворен свет сличен на „Grand Theft Auto“.

Претходно, Fallen Tree Games објави мобилни игрици како што се „Highrise Heroes“ и серијата загатки „Quell“. Се чини дека „The Precinct“ е духовен наследник на најновата игрица на студиото, „American Fugitive“ од 2019 година, уште една приказна од отворен свет од сличен тип.

Во текот на изминатите неколку години, искуствата со отворен свет како GTA станаа поретки. Франшизата „Watch Dogs“ на Ubisoft заврши неодамна кога издавачот објави дека акционо-авантуристичката серија базирана на хакерство ќе „заврши во фиока“ откако насловот „Watch Dogs Legion“ не ја постигна својата цел и покрај интересниот и уникатен систем „играј како кој било“. Долгогодишниот конкурент на „GTA“, „Saints Row“, исто така беше укината откако игрицата во 2022 година не успеа да ги импресионира гејмерите и критичарите.

За среќа, помалото независно студио Fallen Tree Games сè уште храбро маршира, а IGN објави трејлер за „The Precinct“, кој ги става гејмерите во улога на полицаец од 1983 година. Во описот се наведува дека гејмерите ќе ја играат игрицата како полицаец почетник кој ја истражува смртта на неговиот татко.

Remote video URL

Изометриската перспектива на камерата донекаде потсетува на раните игрици од франшизата „GTA“. Гејмерите ќе можат да изберат како да апсат, дали да проверат лична карта, да бараат предмети или да разговараат со осомничените за да добијат информации.

Трејлерот покажува интензивна потера со хеликоптер, што покажува дека гејмерите ќе мора да го задржат центарот на вниманието на автомобилот што бега. Тие, исто така, ќе можат да побараат ленти со шилци, блокади на патиштата и поддршка од полициско комбе. Од друга страна, ќе има акција на терен со пукање и барање засолниште.

Датумот на издавање на игрицата сè уште не е објавен, но познато е дека ќе се појави на конзолите Xbox Series X и S и PlayStation 5, како и на Epic Game Store и Steam подоцна годинава.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Гејминг

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Read more

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Read more

ASUS го претстави ROG Ally X новиот рачен гејминг компјутер

Read more

Футуристичка столица што е сон на секој гејмер

Read more
 

Гик

  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе